Anna Monika Kowalik
Ilustracje: Aleksandra Morawska

środa

Dla rodziców

Największy gryzoń w Polsce

W Ojcowskim Parku Narodowym zamieszkuje bóbr europejski- największy gryzoń w Polsce. Jest maści brązowej lub czarnej. Palce u nóg ma spięte błoną pławną, ogon pełni funkcję steru i regulatora temperatury ciała.


"Długo też zajmowała się pielęgnacją swojego brązowego futra i pokrytego łuskami ogona. Lubiła, gdy ładnie się błyszczał pośród ziół ojcowskiej łąki."

Bóbr jest roślinożerny. Prowadzi nocny tryb życia. Nie zapada w sen zimowy, dlatego w lecie gromadzi zapasy na zimę lub w czasie odwilży żeruje w zaroślach. Rodzina bobrów składa się z wiernych sobie małżonków, dzieci 0-3 lat i starszych córek. Może liczyć ponad 10 członków. Dorosłe samce opuszczają rodziny i zakładają własne. Strzegą swojego terytorium, znacząc go zapachem piżma i odstraszając inne samce odgłosem uderzeń ogona o ziemię.




Jeden z elementów "kredkowego placu zabaw", o którym myślała Misia.

Bóbr został introdukowany na teren OPN w 1985 roku z Pojezierza Suwalskiego w ramach ogólnopolskiego programu ochrony tych zwierząt. Materiały wykopaliskowe pozwalają szacować, że bóbr żył tu już 70- 50 tys. lat p.n.e., kiedy dno doliny miało charakter bagienny. W VII-XIX wieku, ze względu na pozyskiwane z bobrów futro, piżmo i mięso, gatunek ten był w Polsce bliski wyginięcia.
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się obecnie 7 ostoi bobrów, które są potomkami 3 sprowadzonych tutaj par. W Ojcowie, ze względu na to, że Prądnik ma wysokie, gliniaste brzegi – wcina się w dno doliny głębokim jarem- bobry nie budują pełnych żeremi. Żyją głównie w norach lub budują tzw. półżeremia. Jedno żeremie znajduje się na Sąspówce.





"Tato od zmroku zabezpieczał wejście do chatki bobrów nazywanej żeremiem.
"

Oprócz Doliny Sąspowskiej i Doliny Zachwytu ślady działalności bobrów można obserwować na całej długości Prądnika: pomiędzy mostami na odcinku Ojców Opalówki- rozjazd Skała- Pieskowa Skała, w Prądniku Korzkiewskim, w centrum Ojcowa, w okolicach masywu Góry Koronnej, gdzie znajduje się tablica informacyjna i ścieżka prowadząca do opuszczonej obecnie ostoi bobrów.
W Polsce bóbr jest zwierzęciem objętym okresową ochroną. W Ojcowskim Parku Narodowym – tak jak cała istniejąca tu przyroda ożywiona i nieożywiona- jest pod całkowitą ochroną.

Źródło zdjęć: Internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz